Informujemy, że od godz. 19:00 do godz. 20:00 w dniu 29 kwietnia 2024 r. (Poniedziałek) planowane są prace konserwacyjne systemu BIP, które mogą skutkować jego niedostępnością. Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Logo - Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

Szczegóły dokumentu

Powrót do listy dokumentów
Tytuł
Obowiązki przedsiębiorców wynikające z ustawy o bateriach i akumulatorach
Data utworzenia
2020-06-23
Opis

W myśl przepisów ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 roku o bateriach i akumulatorach na przedsiębiorców zostały nałożone liczne obowiązki w zakresie sprawozdawczości oraz należytego postępowania z odpadami z grupy baterii i akumulatorów.

 

Przepisy ustawy stosuje się do:

1)    wszystkich rodzajów baterii i akumulatorów produkowanych i wprowadzanych do obrotu, niezależnie od ich kształtu, pojemności, masy, składu materiałowego, sposobu użycia oraz niezależnie od tego, czy stanowią przynależność albo część składową urządzenia lub dodatek do innych produktów;

2)    zużytych baterii i zużytych akumulatorów.

3)    użytkujących baterie lub akumulatory

 

Przepisy ustawy odnoszą się szczególnie do:

1)    wprowadzających do obrotu baterie lub akumulatory,

2)    dystrybuujących baterie lub akumulatory lub sprzęt,

3)    zbierających, przetwarzających, dokonujących recyklingu lub unieszkodliwiania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów.

 

Ustawy nie stosuje się do baterii i akumulatorów używanych w:

1)    urządzeniach związanych z ochroną podstawowych interesów bezpieczeństwa państw członkowskich Unii Europejskiej, broni, amunicji i sprzęcie wojennym, z wyjątkiem produktów, które nie są przeznaczone specjalnie do celów wojskowych;

2)    urządzeniach przeznaczonych do wysyłania w przestrzeń kosmiczną.

 

Zgodnie z art. 4a. 1. przepisów ustawy w zakresie osiągania wymaganych poziomów zbierania, w tym dotyczących opłaty produktowej, organizowania i finansowania zbierania, przetwarzania, recyklingu i unieszkodliwiania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów, zawierania umowy ze zbierającym zużyte baterie lub zużyte akumulatory oraz z prowadzącym zakład przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów, składania wykazu zakładów przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów, nie stosuje się do:

 

1)    wprowadzającego baterie lub akumulatory, który w danym roku kalendarzowym wprowadził do obrotu baterie przenośne lub akumulatory przenośne o łącznej masie nieprzekraczającej 1 kg;

2)    wprowadzającego baterie lub akumulatory, który w danym roku kalendarzowym wprowadził do obrotu baterie przemysłowe lub akumulatory przemysłowe, baterie samochodowe lub akumulatory samochodowe o łącznej masie nieprzekraczającej 100 kg.

 

Zwolnienie ma zastosowanie, jeżeli przedsiębiorca złoży w systemie BDO marszałkowi województwa, w terminie do dnia 15 marca każdego roku wraz ze sprawozdaniem i wyliczoną wysokością pomocy de minimis następujące dokumenty: 

 

1)    zaświadczenie lub oświadczenie o pomocy de minimis w zakresie, o którym mowa w art. 37 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej,

2)    informacje, których zakres został określony w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy, o której mowa w lit. a, a w przypadku przedsiębiorców, do których nie stosuje się przepisów o rachunkowości, także inne dokumenty pozwalające ocenić sytuację finansową przedsiębiorcy za okres 3 ostatnich lat obrotowych (Formularz dla podmiotu ubiegającego się o pomoc de minimis).

Wartość pomocy de minimis odpowiada wartości zwolnienia z opłaty produktowej, obliczanej z zastosowaniem stawki opłaty produktowej dla zużytych baterii przenośnych lub zużytych akumulatorów przenośnych, wskazanej w przepisach wydanych na podstawie art. 40 ust. 2. o bateriach i akumulatorach.

 

 

Wymagane dokumenty

 

 Wprowadzający baterie lub akumulatory zobowiązany jest do przedłożenia marszałkowi województwa  w terminie do 15 marca następującego po roku, którego sprawozdanie dotyczy:

 

1)    rocznego sprawozdania o rodzaju, ilości i masie wprowadzonych do obrotu baterii i akumulatorów (art. 34 ust. 2)

2)    rocznego sprawozdania o osiągniętych poziomach zbierania zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych w tym:

  • informacje o wysokości należnej opłaty produktowej – w przypadku nieosiągnięcia wymaganych poziomów zbierania zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych (art. 41 ust. 3),
  • wykaz punktów zbierania zużytych baterii przenośnych lub zużytych akumulatorów przenośnych prowadzonych przez zbierającego zużyte baterie lub zużyte akumulatory, z którym wprowadzający baterie lub akumulatory zawarł umowę, oraz wykaz miejsc odbioru, z których zbierający zużyte baterie lub zużyte akumulatory odbiera zużyte baterie przenośne lub zużyte akumulatory przenośne (art. 35).

3)    rocznego wykazu zakładów przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów, z których prowadzącymi ma zawartą umowę (art. 36 ust. 4)

4)    rocznego sprawozdania o wysokości środków przeznaczonych na publiczne kampanie edukacyjne (art. 37 ust. 6).

 

WYJĄTEK: Zwolnienie z opłaty na publiczne kampanie edukacyjne

 

Jeżeli opłata na publiczne kampanie edukacyjne nie przekracza 10 zł, to Wprowadzający baterie i akumulatory nie ma obowiązku finansowania kampanii ani składania sprawozdania o publicznych kampaniach edukacyjnych.

 

Zbierający zużyte baterie przenośne lub zużyte akumulatory przenośne, który przekazuje zużyte baterie lub zużyte akumulatory bezpośrednio prowadzącemu zakład przetwarzania przedkładają marszałkowi województwa w terminie do 15 marca następującego po roku, którego sprawozdanie dotyczy:

  • roczne sprawozdanie zawierające informacje o masie zebranych zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych, ogółem i w rozbiciu na poszczególnych wprowadzających baterie lub akumulatory, z którymi ma zawartą umowę (art. 32 ust. 1) lub zbiorcze informacje o masie zebranych zużytych baterii przenośnych i zużytych akumulatorów przenośnych w przypadku zbierającego, który ma podpisaną umowę z podmiotem pośredniczącym (art. 59 ust. 3)

Ponadto zbierający zużyte baterie lub zużyte akumulatory w terminie do dnia 28 lutego każdego roku za poprzednik rok kalendarzowy przekazuje marszałkowi województwa zaświadczenie o zebranych zużytych bateriach przenośnych lub zużytych akumulatorach przenośnych (art. 59a ust. 2).

 Pierwsze zaświadczenia za rok 2015 powinny być wydawane do dnia 28 lutego 2016 r.

 

 

Prowadzący zakład przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów przedkładają marszałkowi województwa w terminie do 15 marca roku następującego po roku, którego sprawozdanie dotyczy:

 

  • roczne sprawozdanie zawierające informacje o rodzaju i masie przyjętych do przetworzenia zużytych baterii i zużytych akumulatorów, rodzaju i masie przetworzonych zużytych baterii i akumulatorów oraz o osiągniętych poziomach recyklingu (art. 64 ust. 5)
  • roczne sprawozdanie w zakresie wydajności recyklingu dla baterii i akumulatorów: ołowiowo-kwasowych, niklowo-kadmowych, i innych baterii i akumulatorów
    (art. 15 ust. 3)

 

Poza tym prowadzący zakład przetwarzania zużytych baterii lub zużytych akumulatorów wydaje w terminie do dnia 28 lutego każdego roku za poprzednik rok kalendarzowy przekazuje marszałkowi województwa zaświadczenie o przetworzonych zużytych bateriach lub zużytych akumulatorach (art. 64a ust. 2)

 

Pierwsze zaświadczenia za rok 2015 powinny być wydawane do dnia 28 lutego 2016 r.

 

UWAGA

Sprawozdania należy składać elektronicznie za pośrednictwem indywidualnego konta podmiotu w Bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (baza BDO) https://rejestr-bdo.mos.gov.pl/ w terminie do dnia 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy 

 

POZA SYSTEMEM BDO – Sprzedawcy detaliczni baterii kwasowo-ołowiowych lub akumulatorów kwasowo-ołowiowych przedkładają marszałkowi województwa w terminie do 15 marca roku następującego po roku, którego sprawozdanie dotyczy:

  • roczne sprawozdanie o wysokości pobranej opłaty depozytowej i przekazanej nie odebranej opłaty depozytowej (art. 56, ust. 1 i ust. 2).

 

Sprawozdanie należy składać:

 

1. Osobiście:
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
Kancelaria Ogólna (parter)
ul. Artura Grottgera 4
20-029 Lublin

 
2. Pocztą:
Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
ul. Artura Grottgera 4
20-029 Lublin

3. Elektronicznie przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej lub za pośrednictwem Platformy ePUAP.

 

 Wszelkie opłaty ponoszone przez przedsiębiorców z tytułu:

  • finansowania kampanii edukacyjnych,
  • nieodebranej opłaty depozytowej,
  • opłaty produktowej.

należy do dnia 15 marca następnego roku za rok poprzedni wnosić na następujące konto bankowe:

 

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie

PKO BP S.A. ODDZIAŁ LUBLIN

30 1020 3147 0000 8002 0079 9957

 

podając NIP/Regon, rodzaj opłaty: opłata na publiczne kampanie edukacyjne, opłata depozytowa, opłata produktowa i rok, którego dotyczy wpłata.

 

Osoba odpowiedzialna za powstanie informacji: Adamczuk Renata
Dodano do BIP dnia: 2013-08-09 11:17:21